Sāpes - kā ārstēt tās draudzīgi

 


Lai izprastu labāk kā ķermenī veidojas sāpes, iedomāsimies bildi, kad mēs stāvam augstā kalnā un virsū pūš stiprs un auksts vējš – āda jau pēc kāda laika sāk sāpēt un paliek nejūtīga. Tieši šāds mehānisms strādā ķermenī, kad tajā pavairojas AUKSTAS, VIEGLAS, RAUPJAS, ĀTRAS un SAUSAS kvalitātes. Uzņemot šādas kvalitātes ēdienu, veicot darbības un domājot šādas domas, izjūtot emocijas, kā bailes, šīs īpašības ķermenī “krājas” un, kad trauks ir pilns, iet pāri kā slimības simptomi – viens no tiem ir sāpes. Tāpēc viens no sāpju mazināšanas pamatnoteikumiem ir izmantot metodes, augus, ēdienu, kas sevī nes pretējās īpašības:
AUKSTUMU līdzsvarojam ar SILTUMU
VIEGLUMU līdzsvarojam ar SMAGUMU
RAUPJUMU līdzsvarojam ar GLUDU
ĀTRUMU līdzsvarojam ar LĒNUMU, nekustību
SAUSUMU līdzsvarojam ar EĻĻAINUMU
Ājurvēdā mēs parasti runājam par Vatas došas pavairošanos, ko bez sāpēm arī izjūt kā – paaugstināts jūtīgums, meteorisms, nemiers, stress, depresija, nogurums, izdegšanas sindroms, sausa un raupja āda un citi simptomi. Kādā klīniskā studijā1 divas cilvēku grupas ar sāpēm izgāja ārstniecības kursu – vieni saņēma tradicionālo un otri ājurvēdas medicīnas ārstēšanu. Pārsteidzoši ir tas, ka ārstēšanas rezultāti bija līdzīgi, bez būtiskas atšķirības. Ja var ārstēties dabiskāk ar to pašu rezultātu, kāpēc izvēlēties ķīmiskos preparātus ?


Ārstēšana


Vislabākais efekts ir kompleksai ārstēšanai, no kura svarīgākais – izvairīties no tiem faktoriem, kas ir veicinājuši šo slimību (sanskritā – Nidana-parivarjana). Lai noskaidrotu, kas ir veicinājis slimību, ājurvēdas ārsts rūpīgi izjautā anamnēzi un veic diagnostiku.


Pirmais solis - uztura korekcija
Ieteicams !!!

Regularitāte
Silti ēdieni un dzērieni
Veselīgi tauki (gī, nerafinētas augu eļļas)
Mīksts, viegli šķidrs ēdiens (zupas, putra, sautējumi, utt)
SALDA, SĀĻA garša, dažkārt viegli ass

Izvairīties

Haotiska un steidzīga ēšana

Aukstas, kraukšķīgas un sausas maltītes

RŪGTA un SAVELKOŠA garša

No garšām tieši sāļa un salda garša palīdz mazināt Vata došu un tai skaitā arī ar to saistītās sāpes, protams, izvēloties veselīgu saldo garšu un labas kvalitātes sāļus. Ja sāpes kombinējas ar iekaisumu – noderīga ir tieši rūgtā garša.


Otra svarīgā lieta - Kārtības terapija


Vēdiskajā astroloģijā planēta, kas atbildīga par sāpju veidošanos ir Saturns. Saņemot sāpes, kosmoss mums atgādina, ka mēs nepakļaujamies dabas likumiem un pārkāpjam dienas režīmu. Ja personīgajā horoskopā Saturns ir novietots nelabvēlīgi, noteiktā dzīves periodā ir nosliece slimot ar dažādām hroniskām slimībām, slimības kurās jūtam sāpes kā arī kaulu, zobu un locītavu slimības. Ieviešot regularitāti, kas apzināti virzīta uz veselības uzlabošanu, ķermenis kļūst veselāks. Tā kā Saturns ir lēna planēta, arī rezultāti pacietīgi jāgaida, bet tie noteikti būs. Ir teikts, ka tas, kurš neciena laiku – dienas ritmu, visvieglāk nokļūst zem nelabvēlīgās Saturna ietekmes.


Trešā - palīgi - Fitoterapija


Ājurvēda piedāvā vairākus augus, kas palīdz mazināt sāpes un uzlabot vispārējo pašsajūtu. Lai nodrošinātu efektīvāku terapiju, vēlams sazināties ar speciālistu pirms lietot kādu no augiem.

Īsumā par dažiem no šiem augiem:


Arjuna (Terminalia arjuna)
Palīdz mazināt sāpes sirds rajonā, uzlabo sirds spēku un ritmu. Īpaši noderīgs “salauztas sirds” gadījumā, kas dažkārt ir pat lielākas sāpes, nekā fiziskas. Šis augs dziedē brūces, lauztus kaulus.



Ashwagandha (Withania somnifera)
Pazīstamākais pret stresa, pretsāpju un pretiekaisuma līdzeklis, īpaši noderīgs hronisku sāpju un artrīta gadījumā. Pretsāpju un pretiekaisuma darbība ir klīniski pierādīta vairākos pētījumos. Augs nomierina, bet tajā pašā laikā atjauno spēkus. Noderīgs neirožu, bezmiega, pārmērīgas domāšanas un hiperaktivitātes gadījumos.



Bala (Sida cordifolia)
Efektīvi palīdz nervu sāpju gadījumos, atjauno enerģiju pēc nervu sistēmas pārslodzes.

 
Krustnagliņa (Syzygium aromaticum)
Šī auga ēteriskā eļļa lietojot ārēji palīdz pie zobu, galvas un locītavu sāpēm. Tā sastāvā esošās vielas, kožļājot krustnagliņas, palīdz arī mazināt dedzinošo sāpju sajūtu gremošanā. Ikdienā ieteicams košļājamo gumiju vietā izmantot tieši krustnagliņas, jo tās dziedina mutes gļotādu, palīdz kariesa gadījumā un uzlabo gremošanu.


Sieramoliņa sēklas (Trigonella foenum)
Efektīvi palīdz mazināt sāpes muguras lejas daļā, išiasa tipa sāpes un locītavās – lietojot gan ārēji kā aplikāciju, gan iekšķīgi kā uzlējumu. 1 tējkaroti sēklas vāra vienā glāzē ūdens 10 minūtes, dzer novārījumu 3x dienā.

Shallaki (Boswellia serrata – Resina)
Nr.1 preparāts sāpju gadījumā, vislabāk mazina locītavu, pēc traumatiskās sāpes – ja sāpes kombinējas ar iekaisumu un tūsku. Šī auga aktīvās sastāvdaļas atbrīvo audus no toksīniem un efektīvi attīra blokādes ķermeņa kanālos. Klīniski pierādīta efektivitāte līdzīga kā nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem.


Jatamamsi (Nardostachys jatamansi)
Lietojams gan kā ēteriskā eļļa, gan kā tēja lai mazinātu galvassāpes, sirds sāpes, spazmātiskas sāpes gremošanā, velkošās sāpes pirms un mēnešreižu laikā. Šī auga sakne atvēsina un pabaro “pārkarsušu” un izmisušu nervu sistēmu, tāpēc arī lieliski palīdz bezmiega gadījumā. Bonusā sniedzot garīgu skaidrības sajūtu.

Mirre (Commiphora myrrha)
Dziedē neiroloģiskas sāpes visā ķermenī, tai skaitā arī locītavu artrītiskas sāpes. Mirre ir atzīts kā efektīvs antibiotisks līdzeklis, tas palīdz pavairot baltos asinķermenīšus un tādejādi – imunitāti. Var lietot gan iekšķīgi (īslaicīgi), gan arī ārīgi kā ēterisko eļļu.

Shankapushpi (Evolvulus alsinoides)
Specifisks augs, kas iedarbojas tieši uz nervu audiem un reģenerē tos, tāpēc palīdz pie sāpēm, trauksmes, bezmiega, epilepsijas un konvulsijām. Turklāt šis augs palīdz pie emocionālas nestabilitātes un samazināta intelekta.

Tulsi (Ocimum sanctum)
Izmanto kā gardu tēju, palīdz pie saspringuma un arī pie trulām galvassāpēm, kas neļauj domāt skaidri. Kopumā labākais līdzeklis pret stresu, attīra arī plaušas un gremošanas sistēmu.

Kurkuma (Curcuma longa)
Ārēji šo spilgti dzelteno pulveri izmanto pie sāpju mazināšanas iekaisumu, savilkumu un citu sāpju mazināšanai. Iekšķīgi lietojot, tas darbojas kā antibiotiķis – dabiskā veidā palielinot ķermeņa aizsarg spējas. Lieliski noder ja sāpes ir mandelēs – tonsilīta gadījumā, to dzer gan iekšķīgi, gan arī lokāli. Klīniski pierādīta efektivitāte lietojot to regulāri.


Ārstniecības Tauksakne (Symphytum officinale)
Saknes pulveri sajauc ar aukstu ūdeni līdz izveidojas gļotaina, pusšķidra masa. Tad to lēnām uzsilda, bet nevāra, jo tā aizies bojā vērtīgās sastāvdaļas. Kad masa paliek viendabīga, to uzklāj uz sāpīgās locītavas un pārklāj ar marli, nosaitē un tur siltumā (vislabāk – termofors) vidēji 2-3 stundas. Tauksakes gļotainā daba ir pretēja sāpju aukstajai un raupjajai dabai, tādejādi tā efektīvi ārstē savilkumus, sastiepumus un pārslogotas locītavas.


Citas terapijas


Ājurvēda ir plašāk zināma ar dažādām masāžas terapijām – sākot no eļļas masāžām un eļļas lokālām “vannām”, augu maisījumu un eļļas aplikācijām, augu maisiņu masāžām, eļļas klizmām un citām procedūrām. Kāpēc tieši sliltas eļļas – jo eļļa ir pretējais Vatas īpašībām , ja Vata ir auksta, sausa un raupja – tad eļļa ir silta, šķidra un gluda. Izmantojot siltu eļļu, mēs nomierinam vējaino Vatas dabu, piezemējot cilvēku un radot viņā mieru un labsajūtu.
Kompleksa ārstēšanas metode pančakarma ir gadu tūkstošiem pārbaudīta, vispārēji atjaunojoša metode. Sāpes cilvēka ķermenī ir tikai simptoms, ka ir izjaukts došu līdzsvars un harmonija, darbojoties tikai ar vienu metodi var panāk īslaicīgu efektu, bet kombinējot terapijas tiek sasniegts labāks efekts. Pančakarmas terapiju veic klīniskos apstākļos, parasti 3 līdz pat 7 nedēļas, to laikā pacients saņem vispārēju ķermeņa attīrīšanu, ko ājurvēdas ārsts izlemj individuāli pēc nepieciešamības.
Ieteikums ikdienai
Katru rītu, vai vismaz 2-3 nedēļā veic pašmasāžu ar sezama vai mandeļu eļļu visam ķermenim. Eļļas masāžas pabaro ķermeni ar vērtīgām vielām un darbojas kā toksīnu absorbents, šie toksīni tiek izvilkti ārā uz ādas un tāpēc ir svarīgi pēc šādas masāžas ādu noskalot remdenā vai siltā ūdenī. Šo masāžu nedrīkst veikt, ja ir reimatoīdais artrīts un citas smagas slimības, kur kombinējas iekaisums un temperatūra. Vēlams konsultēties ar speciālistu.

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3773902/
 

Mēs izmantojam sīkdatnes (cookies). Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanas noteikumiem.
Piekrītu